JIPF - varken särskilt judiskt eller fredligt
Grattis på 60-årsdagen Israel!
I dag är Israel en demokratisk, modern och framgångsrik nation i en region som annars överskuggas av diktatur, förtryck och ofrihet
Så inleds en gratulationstext i Aftonbladet, undertecknad av ett trettiotal riksdagsledamöter.

Israel är det enda landet i regionen där medborgarna helt fritt kan välja vilka som ska styra deras eget land.
Israel är det enda landet i regionen där homosexuella fritt kan demonstrera.
Israel är det enda landet i regionen där fri press får verka.
Israel är det enda landet i regionen där kvinnor ges möjlighet att verka fullt ut och bland annat gör värnplikt.
Israel är det enda landet i regionen som respekterar minoriteter och där en femtedel av landets befolkning är israeliska araber med fulla och lika medborgerliga rättigheter
Visst är det så.
Även om man okritiskt skulle svälja motståndarnas lögner med hull och hår, kvarstår ändå faktum: Israel är ett lysande undantag och föredöme i den region som plågas svårt av brist på mänskliga rättigheter och välfärd.
Men nidbilder saknas sannerligen inte.
I SvD kravlade nyss det sedvanliga gänget fram i ljuset. Judar för Israelisk-Palestinsk Fred (JIPF), presenterar en text fylld med halvsanningar och hellögner. Särskilt om flyktingfrågan och “etnisk rensning”. Resultatet blir en bild av Israel som är lika otäck som orättvis. Vilket givetvis är meningen.
Organisationen som satte nyligen sin heder i pant för att friskriva Mana från anklagelserna om antisemitism. Vilket senare visade sig vara ett djärvt ställningstagande.
Framförallt finns det tydliga kopplingar mellan JIPF och (andra) extrema rörelser. Frontfiguren Henry Ascher är även känd genom sitt engagemang i Kommunistiska Partiet. En organisation som förespråkar revolution i Sverige, och säger sig verka i samma tradition som Stalin [ program].
Också JIPF:s ordförande – Dror Feiler – säger sig vara kommunist. Han är dessutom aktiv för terrorstämplade FARC.
Och det är klart, känner man detta brinnande hat mot väst och vår demokrati, är det inte så konstigt att man motsätter sig Israel.
Det är desto konstigare att en lika extrem som perifer aktör som JIPF regelbundet släpps fram i media för sina återkommande utgjutelser. Den aktuella artikeln undertecknades av 16 personer. Jag säger inte att det är hela sällskapet, men gissar på hälften? En tredjedel?
Sexton personer är ungefär en promille av Sveriges judenhet.
Dryga trettio riksdagsledamöter utgör ungefär en tiondel av Riksdagen.
Aftonbladets Israelvänliga artikel skulle därmed vara hundra gånger mer representativ för riksdagen, än vad JIPF är för judarna.
Tack och lov.
. . .
Andra bloggar om: israel, sionism, demokrati, stalin, kommunistiska partiet, jipf, judar för israelisk palestinsk fred. Pingat Intressant.se och Twingly.se.
Sponsrat:
Massor av gratisprov! En lyckad auktion har två vinnare.
Kategori: politiskt Israel
Liknande artiklar:
27 januari. Holocaust and revival
Gina Dirawi - varken tillräckligt ung eller tillräckligt dum
Mikael Wiehe, Slussen och hyckleriet
Vänsterns folkrörelser har förlorat folket
Ship to Gaza - omvärlden protesterar mot aktivistjippot![]()

På svenska:
In English:














Extremisterna Dror Feiler och henry Ascher var, för inte så länge sedan, inbjudna till ett “samtal” om MÖ, av broderskaparen Ulf Bjereld.
Det samtalet urartade givetvis i kommunistiskt gapande.
Men här blottläggs en koppling mellan Israelhatare, kommunister och det Broderskap som inbjöd en Hamasminister till Sverige
rättvisa måste vara grundordet.Kommunister,Facister,Kapitalister.Antisemiter,Semiter.Araber och Judar från detta o0mråde är båda semiter.Grundordet måste fortfarande vara rättvisa.Åt helvete med alla ismer
Detta inlägg är orättvist mot JIPF, hela judenheten men framför allt judedomen, som, vilket vilken någorlunda Torah-kunnig individ som helst kan se, bannlyser existensen av ett judiskt rike före Messias ankomst. Påståendet att alla anti-sionister är extremister är antisemitiskt till sin natur, och denna blogg bör stämplas som sådan. Om du inte har något bättre att göra än att smutskasta de som kämpar för rättvisa för både judar och palestinier anser jag inte att du har någon anledning att utrycka en sådan åsikt på en blogg som rankas såpass högt på google som din gör.